Čím svítit rostlinám?

Dostatek světla je pro správný růst rostlin prostě nezbytný. Když je ho málo, musíme jim posvítit. Zářivky díky svým vhodným vlastnostem, především velké úspornosti, také v tomto „oboru“ postupně vytlačily klasické žárovky. Ale jakou zářivku použít na svícení pro naše malé sazeničky? A která nejlépe posvítí rostlinkám, které už trochu vyrostly? Kdy použít lineární zářivku? Kdy je vhodnější instalovat třeba vysokotlakou rtuťovou výbojku? Nebo jinou zářivku? A v jaké barvě? Podobných otázek nás napadá hodně a výběr v obchodech je velký. Někdy se v tom můžeme při nakupování trochu „ztrácet“!
sazenice rajčete

Sazenicím a těm nižším
Pro rostlinky, které potřebují zakořenit, je doporučováno světlo červené. Trochu později, v rané fázi růstu, jim svítíme světlem studeným modrobílým. Ideální jsou k tomu zářivky lineární. Mezi pěstiteli jsou velmi oblíbené. Mají menší výkon, hodí se pro bylinky (například petrželku, pažitku nebo bazalku) a pro předpěstování sazenic. Zkrátka pro rostliny, které jsou nižší.

Pro středně vzrostlé
Rostlinám menšího a středního vzrůstu nejlépe posvítí kompaktní zářivky, jedná se o tzv. úsporné lampy. Mají podobné vlastnosti jako zářivky lineární, ale jejich výkon je vyšší. Výrobci je nabízí ve více variantách. Vyrábí je „na míru“ podle toho, v jaké fázi růstu naše rostliny právě jsou. Můžeme si pro ně koupit úsporné lampy s růstovým spektrem, květovým spektrem i lampy duální, které jsou univerzální. Jsou vhodné tam, kde potřebujeme ušetřit místo. Protože vydávají méně tepla, je možné je umístit blíž k rostlinám. A získat tak více prostoru.
zářivky nad sazenicemi paprik
Pro světlomilné
Rostlinám, které potřebují světla nejvíce, posvítíme nejlépe pomocí vysokotlakých výbojek. Je to typ zářivek, jejichž výkon je nejvyšší. Až 1000 W. Ale pozor! Produkují také hodně tepla. Musíme je proto instalovat výš nad vrcholky rostlin. Také je důležité myslet na zajištění dostatečného větrání. K růstové fázi jsou nejvhodnější výbojky halogenidové. Pro plodící rostliny (například rajčata a papriky) doporučují odborníci výbojky produkující víc modrého světla. To dobře splňují například výbojky sodíkové.