Kompaktní zářivky v mnoha různých tvarech, velikostech a barvách světla

Kompaktní zářivky mají své pevné místo mezi zdroji světla již řadu let a představují cenově výhodné, úsporné řešení osvětlení na mnoha místech v domácnostech, na pracovištích a ve společenských prostorách. K jejich pozitivním vlastnostem patří široký výběr typů, velký rozsah patic, https://www.svet-svitidel.cz/novinky-detail-jake-jsou-typy-zavitu-a-patic-u-zarovek/ vysoká účinnost a dlouhá životnost a také vysoký index podání barev.stropní osvětlení na chodbě

Index podání barev

Tato hodnota se označuje jako Ra a znamená, jak vysoké zkreslení zaznamenáme při pohledu na osvětlené předměty zdrojem umělého světla. Čím je číslo vyšší (maximum je 100 procent), tím menší zkreslení podání barev se jeví. V tomto směru byla naprosto ideální klasická vláknová žárovka (Ra rovný 100), ale velmi dobře si vedou i některá světla LED diodová a moderní kompaktní či lineární zářivky. Vysoký index je důležitý zejména tam, kde se osvětlují laboratoře, chirurgická pracoviště, fotografické, malířské a sochařské ateliéry, muzea a galerie a také kuchyňské linky.
A proč zrovna kuchyně? Na pracovní desce v kuchyni je nezbytné, aby všechny potraviny vypadaly přirozeně jako za denního světla, abychom vizuálně rozeznali různé jejich defekty, např. plísně a hnilobu, přezrálé či nedozrálé ovoce a zeleninu.

Účinnost

Kompaktním zářivkám vděčíme za počátek vzniku trendu zájmu o snižování nákladů za elektrickou energii. Byly to první spotřebiče, které se v domácnostech objevily již na konci 80. let minulého století, s nimiž bylo možno ušetřit náklady ve srovnání s klasickými žárovkami poměrně výrazně. Současné typy těchto výrobků vykazují ještě vyšší účinnost, nižší příkon a delší životnost, takže si své zlidovělé pojmenování „úsporky“ určitě zaslouží.osvětlení v cukrárně

Kompatibilita

Jestliže se rozhodnete vyměnit ve svítidle žárovku s wolframovým vláknem za úspornější typ, není v současné době problém toto zajistit. Všechny typy patic, kde se tato technologie používala v minulosti, včetně halogenových zdrojů světla, lze osadit kompaktní zářivkou, případně LED žárovkou.