S kvalitou našich vod a říček to jde z kopce

Pokud si myslíte, že nedostatek vody znamená jenom nedostatek vody v řekách a podzemních uložištích, tedy „množstevní“ nedostatek, tak se šeredně mýlíte, protože nedostatek kvalitativní, tedy nedostatek pitné kvalitní a čisté vody, je stejně velký problém pro lidstvo. Nejen, že té dobré vody je čím dál méně, ale ještě k tomu je čím dál méně i té nekvalitní – taková je reálná situace na mnoha místech planety. Ať už jsou to čínské továrny, americké závody, ruské spalovny nebo africké pouště, všechno se tak nějak mění v jednu obrovskou pustinu.
buddhistický rituál.jpg
Samozřejmě, ještě nás to nezasáhlo tak zuřivě, jako nás to možná zasáhne v budoucnu, alespoň tak to odhadují vědci. A to se potom budeme teprve divit. Cílem v dnešní době je zadržet co možná nejvíce vody pro naši vlastní potřebu. Umět zadržet vodu je někdy mnohem větší oříšek než ji vůbec „dostat“. Občas pořádně sprchne, je ale rozdíl, když sprchne a nic se nezachytí nebo sprchne a naplní se minimálně pár sudů, které máte venku.
přírodní jezero.jpg

Nezapomeňte zkontrolovat kvalitu ani u vás doma

Ať už bydlíte kdekoliv, je důležité neustále kontrolovat kvalitu jak pitné tak užitkové vody. Pokud si myslíte, že něco smrdí nebo není v pořádku, ihned (pokud bydlíte ve městě) raději uvědomte úřady, například že je voda z kohoutků zakalená či páchne. Nebo v případě toho, že máte vlastní vrty, nechte je raději prověřit odborníkem a udělat testy. Nestojí to málo, ale vyplatí se to. Někdy je příčina divného pachu docela jednoduchá – na pole se vylévá močůvka či hnůj a ten může ovlivnit nejen vůni, ale i chuť. To jsou ovšem krátkodobé problémy, protože většina se do těch spodních vod málokdy dostane a udrží se tam po delší dobu. Hlavně, pokud využíváte vodu z vrtu i na umývání, která se potom odplaví za pár dnů. Vždycky je to dobré vědět, jaké složení má vaše voda.