Cestovní agentura není cestovní kancelář

Většina lidí při koupi zájezdu nekouká na to, zda jim ho prodává cestovní kancelář nebo cestovní agentura a vlastně ani nevědí, že se nejedná o to samé. Pozor ale, jde o dva rozdílné subjekty s jinými právy a povinnostmi a to může mít velký vliv na vaši dovolenou.

moře za zády

Cestovní kancelář

Hlavním znakem cestovní kanceláře je, že může organizovat, nabízet a prodávat zájezdy, a to na základě koncesního oprávnění. Založit si cestovní kancelář je pak trochu složitější než cestovní agenturu. Pro cestovní kancelář je důležité, že musí mít za zákona sjednané pojištění proti úpadku (ovšem, některé ho i přesto nemají).

Pokud nakupujete zájezd přímo od cestovní kanceláře, je dobré zvolit si nějakou velkou a známou, anebo takovou, se kterou máte zkušenost, nebo na kterou máte doporučení. U těch máte větší jistotu, že na zájezd opravdu odjedete a bude podle vašich představ.

Výhodou je, že pracovníci cestovních kanceláří většinu zájezdů a tím pádem hotelů a destinací velice dobře znají a mohou vám tak pomoci vybrat ten nejlepší. V případě reklamace zájezdu ji pak řešíte přímo s cestovní kanceláří, což může mít rychlejší průběh než s agenturou.

Jistou nevýhodou může být to, že cestovní kanceláře mají svou stálou nabídku zájezdů, které je omezená a váš výběr se tak může zmenšit. Zároveň mají u zájezdů pevně dané ceny.
běh do moře

Cestovní agentura

Cestovní agentura pak může také nabízet a prodávat zájezdy, ale nesmí je organizovat. V tom je ten největší rozdíl. Také může zprostředkovávat jiné služby, jako je doprava, ubytování, stravování, služby průvodců a další. Funguje pouze na základě ohlašovací živnosti volné.

V případě koupě zájezdů přes cestovní agenturu buďte také obezřetní. Opět je dobré dát na doporučení. Velkou výhodou je to, že cestovní agentury spolupracují s velkým množstvím cestovních kanceláří a nabízí tak opravdový výběr zájezdů. Velice dobré je také to, že různé ck mají stejné zájezdy, avšak ceny se mohou lišit. V cestovní agentuře vám mohou tyto zájezdy porovnat a vybrat tak ten nejlevnější.

Na smlouvě pak bývá uvedena cestovní agentura, jako zprostředkovatel a cestovní kancelář jako prodejce zájezdu. Před jejím podpisem je dobré si ověřit, zda je daná ck pojištěna proti úpadku.