Důvody, proč se lidé nejvíce zadlužují

Většina lidí se domnívá, že má své peníze pod kontrolou až do doby, než se něco nepovede. Z jakých důvodů se lidé dostávají do dluhových pastí? A mají vůbec možnost se z této situace dostat, aniž by skončili pod mostem?
svěrák na peněžence
Až 40% lidí se dostává do nezvladatelných dluhů v důsledku těžké životní situace. Potíže většinou odstartuje především malá či žádná finanční rezerva a přecenění finančních možností. Prostě si nespočítají, kolik peněz budou potřebovat a nepočítají s tím, že jim budou peníze chybět. Mnohdy zadlužení odstartuje vážně nešťastná náhoda, porucha v domácnosti, nebo neuvážené půjčky a zadlužení kvůli rodinným příslušníkům. Problém je ten, že pokud spadnete do dluhů z důvodu, že nemáte dostatek peněz a nedokážete si to spočítat, pak je dost možné, že vám nebudou stačit ani peníze na splátky a tím pádem se bude váš problém prohlubovat.
Dalším častým problémem jsou krátkodobé půjčky od nebankovních společností. Ty vám sice zajistí peněžní obnos rychle a na bez větších problémů ale ty problémy většinou nastanou při splácení. Půjčky před výplatou jsou totiž tím nejhorším, co můžete udělat. Úroky jsou vysoké a v případě nesplácení vám hrozí nesmyslně vysoké sankce. Navíc, tyto půjčky se často u jednotlivých lidí opakují, prostě si půjčují a půjčují, dokud to jde.
Nesmyslné zadlužení, které se v současné době poměrně dost rozmohlo, je zadlužení skrz rodinnou dovolenou či vánoční dárky pro děti. Rodiče se zadlužují, aby mohly dětem udělat krásné Vánoce či si vyjet na dovolenou k moři a neuvědomují si, že pokud na dárky či na dovolenou neušetří přes rok, pak nemají ani vhodné podmínky pro splácení půjčky.
pytel s dluhy
Zadlužení dětí je stále častějším problémem. Děti se třeba nechají chytit revizorem bez jízdenky (či s již neplatnou měsíční jízdenkou) a rodičům o tomto problému neřeknou. A peníze narůstají a narůstají, dokud nepřijde exekuční příkaz. Z pokuty 1000 Kč se stane rázem třeba 10 000. Do dluhových pastí se dostávají také děti, za které rodiče neplatili svoz odpadu.