Fazole Mungo jsou k naklíčení ideální a můžete si je vypěstovat doma sami

Naklíčené fazole v supermarketech byly svým způsobem ideální reklamní kampaní, jak zvýšit zájem mezi lidmi o něco, co si běžně v domácnostech naši předkové produkovali sami. Samotný proces klíčení nevyžaduje totiž ani technické dovednosti, ani významné znalosti biochemie a zemědělských technologií. Hravě to zvládne každý z vás a vězte, že čerstvé výhonky vypěstované svépomocí jsou úplně něco jiného, než dlouhodobě skladované výrobky v marketech.
naběrka na mungo fazole.jpg

Nakupujte pouze semena v bio kvalitě, určená ke konzumaci, nikoliv k osevu

Podmínkou je pouze opatřit si semena, pokud možno v bio kvalitě, která jsou určena k přímé konzumaci, nikoliv jako chemicky ošetřená osevní odrůda. Veškerá semínka musí být celá, nepůlená a neloupaná, např. půlený hrách a loupaná červená čočka vám nevzejdou. Proces klíčení fazolí Mungo můžete zahájit v kteroukoli roční dobu, ten není závislý na množství denního světla, ale především na dostatečné vlhkosti a optimální teplotě. Začnete tím, že je propláchnete ve vlažné vodě (ne horké), a vložíte do nádoby s vlažnou vodou, a to při teplotě pokojové, kolem 21 stupňů Celsia. Po 12 hodinách, nejlépe přes noc, se voda slije a fazole umístí do naklíčovacích misek, nebo do porcelánového talířku. Plody začnou klíčit pak již díky vlhkosti, kterou nasákly v procesu namáčení.
vysypané mungo fazole.jpg

Klíčící misky jsou výhodnější, neboť se vyrábí jako sada několika kusů umístěných nad sebou. Ve spodní misce je voda, která vzlíná, a semínka z ní sbírají vlhkost. Tímto způsobem lze nechat vzejít větší množství luštěnin nebo obilovin. Nouzovým řešením se může stát docela obyčejná PET láhev s děravým dnem, ovšem nesmíte zapomenout pravidelně semena minimálně dvakrát denně oplachovat čerstvou vodou. Naopak u klíčících misek stačí pouze měnit vodu ve spodní misce.

Proces klíčení končí ve chvíli, kdy jsou klíčky dlouhé přibližně 2 cm. Měly by být ještě bez kořínků. Mohou být i kratší, v zásadě platí, že čím kratší, tím jsou sladší. Příliš dlouhé klíčky mohou být nahořklé. Ideální je podávat je čerstvé, ale v chladničce vydrží zhruba 5 dnů.