Řezané nebo hrnkové

Právě pro ty jedince, kteří mají kytky sice rádi, ale jsou často na cestách, se do jejich domovů hodí výborně květiny řezané. Zkrášlí, případně i provoní byt a zároveň se o ně nemusíte dlouho starat. Některé druhy můžete pak dokonce i usušit a budou vám tak krášlit domov ještě po další čas, než se na ně usadí příliš mnoho prachu. Ještě na tom nejsme bohužel tak, jako na západě, kde koupíte kytici různých pestrých řezaných květů na trhu za pár euro, ale i u nás můžete využít například nabídky některých supermarketů, kde se prodávají kytice poměrně levně celý rok a doma si je ve váze ještě něčím dozdobit. A kdo rád brouzdá přírodou, určitě natrhá i nějakou pěknou kytici lučních květů, která se bude ve váze také krásně vyjímat.
srdce v květináči.jpg

Nevýhodou řezaných květů je jejich pomíjivost. Některé vydrží jen pár dnů, některé i týdny, ale nakonec všechny uschnou a zajdou. Gerbery, chryzantémy nebo karafiáty vám budou dělat parádu poměrně dlouho, musíte ale pravidelně vyměňovat a dolévat vodu ve váze. Růže jsou jen na chvíli, ale hodí se výborně k usušení.
krásné růže.jpg

Hrnkové květiny nebo pokojové rostliny můžete pěstovat několik let, záleží na vašem talentu a pěstitelských zkušenostech a úspěších. Pro některé druhy musíte mít vhodné místo na přezimování, nesnáší v zimních měsících vedro vytopeného bytu, o jiné se musíte pravidelně starat, hnojit a přesazovat. Nikdo vám nezaručí, že ta krásná, tmavě zelená, bohatě kvetoucí květina, kterou jste si přinesli z obchodu, bude takto vypadat ještě i za rok. Z vlastní zkušenosti vím, že to jednoduché není. A pokud se stěhujete, může se vám stát, že rostliny, kterým se v původním bytě výborně dařilo, v tom novém zajdou. Je to s nimi trochu jako s lidmi, občas by potřebovaly psychologa.

Takže zkoušejte, testujte, které rostliny se k vám a vašemu bytu hodí a ať se jim u vás daří!