Nákup na splátky u nebankovní společnosti

Pakliže budete využívat nákup na splátky bez navýšení, je to pro vás výhodné pokaždé, ovšem musíte dodržet splátkový kalendář, tedy splátky pravidelně platit do předepsané lhůty.
bankovkový vějíř

Záleží na RPSN

Hodnota RPSN může být velice různá a pro vás je to v podstatě zásadní kritérium, zda je nákup na splátky výhodný. Pokud je RPSN v rozmezí od 0 (nulové navýšení) až do 20%, nákup na splátky výhodný je, neboť jsou ostatní úvěrové produkty (např. kontokorent nebo úvěr z kreditní karty) úročeny v podobné sazbě. U RPSN nad 30% již nákup na splátky přestává mít smysl a jde spíš o lichvářský přístup k zákazníkovi.
hromádka peněz

Nákup na splátky nemusí být vždy lichva

V zásadě se splátkový prodej nedá zaškatulkovat jen jako dobrý nebo špatný produkt, vždy záleží na společnosti, která jej poskytuje. Před nákupem na splátky je doporučeno porovnat nabídky nebankovních společností mezi sebou a určitou zárukou je i doba působení na trhu. Např. Cetelem nebo Home Credit již prodávají na splátky více než patnáct let, což dokazuje i řada spokojených zákazníků. Každopádně je nákup na splátky, kromě akčního nulového navýšení, vždy službou, na které společnost vydělává a klient prodělává. A klient se musí rozhodnout, zda je pro něj přijatelné chvíli posečkat a zboží pak zakoupit v hotovosti za výhodnou cenu, nebo zda jej užívat ihned a zaplatit víc v měsíčních splátkách.
V České republice na trhu operuje prozatím jen několik nebankovních gigantů. Někdo to považuje za nevýhodné z hlediska malého výběru, někdo naopak za optimální, protože nemusí porovnávat desítky nabídek mezi sebou.
Do roku 2004 bylo možno nakoupit na splátky jen u společnosti Cetelem a Home Credit. K těmto dvěma společnostem se pak přidal GE Money Multiservis a v současné době je na trhu ještě Essox a některé banky prostřednictvím úvěrových karet, což je např. Citibank.