Nenáročná krasavice


Zamioculcasje rostlina krásná a zároveň velice odolná a nenáročná. Pochází z Madagaskaru. Nevyžaduje moc pozornosti, proto v současné době zdobí mnoho veřejných interiérů v obchodních centrech, školách, zdravotnických zařízeních či na úřadech. Moc hezky samozřejmě vypadá i v našich bytech a domech. Je vhodný i do rodin pěstitelů začátečníků. Přečtěte si několik informací ohledně jejího pěstování!
naleštěné listy
 
Jaké vybrat stanoviště
Zamioculcas sice vydrží hodně, ale to samozřejmě neznamená to, že ji můžeme umisťovat kamkoli nás napadne a rostlina to přečká bez újmy Netrápíme ji na místech, kam většinu dne dosahují přímé pálivé sluneční paprsky. Pozor hlavně v létě na zahradách, terasách a balkonech! Má tam raději polostín, na přímém slunci ji zbytečně vystavujeme riziku „popálení“. V místnostech je ideální stanoviště tam, kde je tzv. rozptýlené světlo. Může tedy být v pokojích i dál od oken. Ozdobit také nějaký ten „tmavší“ koutek. Dále tuto rostlinu nevystavujeme příliš chladném prostředí. Do míst v domě, kde se například v zimních měsících netopí. A také kde je chladný průvan. Nastydla by tam. Že je jí zima a ráda by do tepla, to nám tato rostlina říká černými skvrnkami na svých listech. Pokud „bydlí“ v místech blízko topení provedeme občas rosení. Nebo rostlině dopřejeme v koupelně krátkou vlažnou spršku. Bude se jí mnohem lépe dýchat!
 
Jaký vybrat květináč
Přesazování každý rok nevyžaduje. Protože samozřejmě roste zelená část i hlíza v zemi, musí se také čas od času přesadit do trochu většího květináče. Provádíme to ale až v době, kdy je ten starý těsný. Nové „obydlí“ by mělo být opravdu jen o několik centimetrů prostornější. Přesazujeme zjara. Používáme substrát pro pokojové rostliny, můžeme do něj přidat i rašelinu či písek (malé množství pro odlehčení). Nezapomínáme na drenážní vrstvu na dně! Vytvoříme ji pomocí kamínků nebo keramzitu.
rostliny na balkoně
 
Jakou zajistit zálivku a živiny
Zaléváme jednou za týden. To stačí, před dalším zaléváním by měl být substrát v květináči na povrchu suchý. Lépe snáší mírnější zálivku než přelití. Při přelití hrozí hniloba. Živiny přidáváme v letním období, asi jednou z 14 dní. Používáme běžná hnojiva pro pokojové rostliny. Tekutá či ve formě tyčinek, které se zapichují do květináčů.