Ready player one


Žijeme v době virtuální reality, ať se to některým lidem líbí nebo ne. Svět on-line her pohlcuje životy mnohých z nás. V současné době můžeme v kinech vidět sci-fi film Stevena Spielberga Ready Player One, který o fenoménu on-line her a virtuální reality pojednává.

 herní závislost

Spielbergova filmová adaptace

Jedná se vlastně o filmovou adaptaci stejnojmenné knihy Ernesta Clinea. Film je vysoce oceněn na česko-slovenské filmové databázi, kde získal neuvěřitelných 84%. Příběh z blízké budoucnosti se odehrává v roce 2045. Svět se ocitl v hluboké krizi hodnot. Z tohoto světa lidé unikají do OASIS, což je bezplatná on-line videohra, ve které si každý může vytvořit vlastní identitu a může vést virtuální život, který se velmi odlišuje od toho skutečného. Hlavní motivací ovšem je najít velikonoční vejce, které zanechal před svou smrtí James Haliday, který svět OASIS vytvořil. Byl to výstřední podivín, typický IT autista, který byl geniální v oblasti moderních technologiích, ale zcela nemotorný v mezilidských vztazích. Najít vejce znamená získat miliardové dědictví a v podstatě také vládu nad světem. Jde o to najít tři klíče, kterými se otevřou brány k vejci. Ovšem to se nikomu nedaří. Existují speciální klany a firmy, kteří  se snaží získat vejce, ovšem je to bezútěšné. Dokud se neobjeví chlapec Wad Wattson a jeho virtuální přátelé.

 videohry na xbox

Na skutečném životě záleží

Většina filmu se sice odehrává ve světě virtuální reality, ale má v sobě zásadní poselství, které odhaluje avátar zesnulého Jamese Halidaye a totiž, že virtuální svět navzdory všem možnostem a příležitostem zůstává jen světem fantazie, ale to na čem záleží, je náš skutečný život a neměli bychom na to zapomínat. Především se to týká virtuálních přátelstvím. Skutečné přátelství se může skutečně naplnit v reálném světě, stejně tak láska. A to je asi tak hlavní poselství filmu.