Strojírenství se stále posouvá vpřed

Strojírenství se stále posouvá rychle kupředu, což potvrzují například CNC stoje. Stále však potřebujeme kvalitní nástroje, které něco vydrží.

Strojírenství se stále posouvá vpřed

Pokrok je vidět

Je až neuvěřitelné, jakými kroky se posouvá lidstvo neustále vpřed, protože když si představím život před několika stoletími, tak v domácnostech nebyla běžná ani elektřina. Sami si můžete představit, kolik za den použijete elektrických spotřebičů, přičemž bez řady z nich by byla spousta procesů o dost složitější. Pokrok je vidět rozhodně i ve strojírenství. Výkresy se totiž kreslily ručně a výroba probíhala na ručně ovládaných strojích.

CNC stro

Dnes máme na počítačích speciální programy, kde můžeme potřebnou součást modelovat a kótovat, takže snadno uděláme výkres a klidně i animaci. Daný výrobek můžeme zhotovit za pomocí CNC zařízení, kdy se jedná o počítačově řízený stroj. Některé jsou tak daleko, že je stačí dobře naprogramovat a ony už si sami mění i nástroje, takže produktivita výroby je opravdu velmi dobrá. Samozřejmé takových případů z praxe je mnoho, díky čemuž je technika na takové vyspělé úrovni, která se bude stále zlepšovat.

Protahování

Jednou z metod obrábění, kdy odebíráme materiál je protahování, které je ve spoustě případech výhodné. Když totiž máme kruhovou díru a potřebujeme do ní udělat drážku nekruhového otvoru, tak právě díky protahování docílíme výroby za přijatelnou cenu. Strojům se říká protahovačky, do kterých se upne nástroj, jenž nám vytvoří v materiálu požadovaný tvar. Nástrojem je nejčastěji protahovací trn, který má určitou geometrii a počet břitů.

strojírenská výroba

Stroj tento nástroj tlačí a ten jednotlivými břity odebírá materiál ve formě třísky, jenž následně odchází pryč. Typický je výkonný hydraulický pohon. Profil nástroje může být různý, přičemž odvíjí se podle toho, jaký tvar výsledné drážky požadujeme. Nejtypičtější jsou drážky, kdy můžeme skutečně vybírat z mnoha rozměrů, aby drážka měla rozměry, k které my potřebujeme. Dobré nástroje mají solidní výdrž, takže se nemusíte obávat, že by po pár použitích správně neodebírali materiál.