Topiary – hobby pro trpělivé

Určitě je dobré, mít nějakého vlastního koníčka. Je to důležité, pro naše duševní zdraví. Při volnočasových aktivitách se dokážeme odreagovat, relaxujeme i udržujeme styky s ostatními lidmi, kteří naše hobby sdílí společně s námi. Někomu budou více vyhovovat koníčky dynamičtější, kde se bude moci stýkat s více lidmi. Ten, kdo je vlk samotář, bude třeba raději sbírat známky nebo se věnovat entomologii. Každý si svůj správný koníček přizpůsobí ke své povaze.
Hobby pro trpělivé, je určitě tvorba topiar.
páv z keře

Ještě nikdy jste toto slovo neslyšeli? Jedná se o vytváření soch a geometrických tvarů z keřů, které jsou pro tyto účely vhodné. Kdo má bujnou fantazii a šikovné ruce, dokáže vytvořit zázraky. Fantazii se zkrátka meze nekladou a vy si můžete na zahradě vytvořit zvířata, pohádkové postavy, dinosaury, mýtické figury nebo jen geometrické tvary ve všech velikostech. Zelené sochy můžete vytvářet z buxusu, tisu, jalovce, zeravu, hlohu a spousty dalších, stále zelených keřů.
umělecké tvarování keřů
Pro začátečníky, je nejlepší volbou buxus. Jeho drobné listy se dobře stříhají. Keř poměrně rychle přirůstá a snese i nějaké ty začátečnické chyby. Jestli si nejste jisti, že něco takového zvládnete, obstarejte si šablonu. Ty jsou vyrobeny z drátu s velkými oky. Šablonu nasadíte na keř a všechny nově narůstající listy, budete podle šablony ostříhávat do tvaru, který jste si vybrali.
zahradnice s nůžkami
Musíte se, ale obrnit trpělivostí. Vysněný tvar určitě nevypěstujete během jednoho roku. Tvorba topiar je mravenčí práce, která vyžaduje preciznost a trpělivost. Své o tom věděli už staří Řekové a Římané, kteří se tvorbě těchto soch věnovali. Umělecky tvarované keře, se nacházeli především v zahradách bohatých Římanů. Zachycovali nejrůznější výjevy z jejich života. Chcete-li, si zahradu zpestřit něčím nevšedním, pusťte se do tvorby topiar.