Tryskací box pro kutily i profesionální řešení

Tryskání neboli pískování je technologie známá již déle než sto let. Byla dokonce jednou z prvních patentovaných objevů v odvětví průmyslové výroby v sedmdesátých letech 19. století.

Co je to tryskací box

Tryskací boxy jsou zjednodušeně řečeno přenosné plechové kabiny se sklopným víkem, kam se uzavře obrobek, a ten je podroben tryskání (starším slangovým výrazem pískování) povrchu různým typem abrazivního materiálu.

mobilní pískovačka

Tryskacích boxů se vyrábí více typů, většinou v závislosti na velikosti obrobků a také, zda se jedná pouze o kabinu bez odsávání prachu a nečistot, anebo jde o profesionální zařízení pro každodenní využití. Levnější kabiny bez odsávání jsou vhodné hlavně pro nárazové a méně časté práce, např. v domácích dílnách, garážích a prostorách, které potřebují ke své činnosti kutilové.

K čemu slouží technologie tryskání (pískování)

Odstranění nátěrů – některé nátěrové hmoty se z povrchů výrobků velmi obtížně odstraňují klasickým mechanickým způsobem, jako je drátěný kartáč či smirkový papír. Tímto způsobem lze docílit požadovaného výsledku velmi rychle a efektivně i u složitých tvarů, různých drážek, výstupků a dalších jinak obtížně brousitelných povrchů.

zkorodovaný povrch

Vyhlazování povrchu – souvislý tlak abraziva dokáže vyhladit kovové povrchy do požadované jakosti, této povrchové úpravy byste stěží docílili jiným mechanickým způsobem.

Zbavování koroze – velmi častý důvod k využívání tryskání je eliminace zkorodovaného povrchu, tedy drobných zoxidovaných úlomků, které by bylo jiným způsobem nesnadné či dokonce nemožné odstranit.

Odstranění okují – některé výkovky vyžadují z povrchu odstranit drobné okuje, které by se rovněž obtížně eliminovaly ručně brousicím či drátěným kotoučem. Pískování není navíc fyzicky náročné na přidržování či upínání obrobků.

Zbavování vrstvy prachu a nečistot – a to buď s pomocí abraziva, anebo pouze stlačeným vzduchem proudícím z trysky. Takto lze povrch čistit od mastnoty, mastného prachu a šmíru, zbytků zeminy atd.